U Zadru održan okrugli stol na temu „ Međusektorska suradnja u prevenciji i dijagnostici virusnih hepatitisa“
Objavljeno
25 September, 2009.
u
Iz Hepatosa
22. 09. 2009. godine u Zadru organizirali smo zajedno sa Zavodom za javno zdravstvo Zadra okrugli stol na temu „Međusektorska suradnja u prevenciji i dijagnostici virusnih hepatitisa“.
Okrugli stol dio je aktivnosti projekta „Dostupnom uslugom do zadovoljne zajednice: Info-hep centar na ratom pogođenim područjima Zadarske županije“ kojeg provodimo, uz financijsku potporu Ministarstva regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva u sklopu Projekta socijalno-gospodarskog oporavka financiranog od strane Svjetske banke.
Moderatorica okruglog stola bila je Željana Buntić - Pejaković, koja je ujedno i voditeljica ovog projekta.
Uvodničari su bili:
- dr. med. Zoran Škrgatić, spec. psih. ravnatelj ZJZ Zadra,
- mr.sc. Tatjana Reić, predsjednica naše udruge,
- mr. sc. Alan Medić dr. med. spec. epidemiolog, voditelj Službe za epidemiologiju ZJZ Zadra
- prof. dr. sc. Miro Morović, specijalist infektolog u Općoj bolnici Zadar.
U raspravi su također sudjelovali:
- dr. Mladen Mavar, liječnik u Psihijatrijskoj bolnici na Ugljanu i predsjednik Povjerenstva za suzbijanje i prevenciju ovisnosti Zadarske županije
- dipl.ing. Jakov Vidović, pomoćnik pročelnika Upravnog odjela za socijalnu skrb i zdravstvo Grada Zadra.
- dr. sc. Velimir John, dr. med. iz ZJZ Ličko-senjske županije
- dr. med. Ivanka Matas, spec. mikrobiolog, voditeljica Odjela za crijevne i parazitarne bolesti ZJZ Zadra
- dr. med. Marija Pupić Bakrač, spec. epidemiolog, iz Službe za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti ZJZ Zadra
- gospodin Klaudio Vidaić, dopredsjednik HVIDR-e Zadar
- gospodin Siniša Kabić, predsjednik udruge „Porat“, udruge apstinenata za pomoć pri resocijalizacij
Okrugli stol je uvodnom riječi otvorila moderatorica Željana Buntić Pejaković, koja je ukratko iznijela specifične ciljeve projekta PSGO-a, a dr. Zoran Škrgatić je u ime domaćina Zavoda za javno zdravstvo pozdravio prisutne.
Predsjednica udruge „Hepatos“ mr.sc. Tatjana Reić održala je kratku prezentaciju o našoj udruzi i projektu PSGO-a,
Dr. Alan Medić iznio je rezultate dosadašnjih aktivnosti provođenja projekta na području gradova Benkovca, Obrovca, Gračaca i Knina, gdje je organizirano 8 Info-hep centara na terenu i 5 javnih akcija screeninga na virusne hepatitise i HIV u sklopu kojih je testirano 418 osoba. Od ukupnog broja testiranih osoba, nije pronađena nijedna osoba pozitivna na hepatitis B i HIV, dok je 6 osoba pozitivno na virus hepatitisa C. Dr. Medić je pohvalio suradnju udruge „Hepatos“ i ZJZ Zadar i kazao kako je to odličan primjer međusektorske suradnje koji bi trebalo kontinuirano provoditi i u drugim dijelovima Hrvatske.
Prof. dr. sc. Miro Morović kazao je da se od 1993. u Zadarskoj bolnici nalazi oko 30 oboljelih od hepatitisa godišnje, a ni danas se ta brojka nažalost ne mijenja. „Životna dob tih bolesnika je oko 37 godina i najčešće se javljaju u poodmakloj fazi bolesti, a oko 50 % ima početnu cirozu jetre.“ rekao je dr. Morović i ukazao na velik broj neotkrivenih bolesnika, zbog čega je provođenje ovakvih akcija nužna potreba.
Dr. Marija Pupić Bakrač također je iznijela činjenicu da je samo u Zadarskoj županiji među ovisničkoj populaciji čak 45% zaraženo virusom hepatitisa C, što svakako upućuje na hitne intervencije kako u državnom tako i u civilnom sektoru.
Gospodin Klaudio Vidaić istaknuo je kako su branitelji svakako rizična skupina kad je u pitanju hepatitis C, posebno oni koji su od početka sudjelovali u Domovinskom ratu jer se krv na hepatitis C počela testirati u travnju 1993. godine. U tom slučaju bi 380 članova HIVDR-e, koji su primili transfuziju u tom razdoblju, moglo biti zaraženo ovim virusom, a da toga nisu svjesni. Stoga pozdravlja poziv i prijedlog Hepatosa da se održi predavanje braniteljskoj populaciji uz mogućnost testiranja.
Dr. Velimir John prisjetio se uspješne suradnje „Hepatosa“ i Gradskog ureda za zdravstvo, rad socijalnu zaštitu i branitelje Grada Zagreba još iz 2006. godine u provođenju zajedničke kampanje besplatnog testiranja na hepatitis C. Dobar odaziv građana pokazao je kako su ovakve javno-zdravstvene kampanje vrlo važne da bi se građane potaknulo na pravovremeno testiranje, čime bi se povećao broj izlječenja i spriječila mogućnost širenja te bolesti. „Spomenuti projekt upravo je primjer dobre prakse uspješne međusektorske suradnje između javnog i civilnog sektora čiji je osnovni problem nedostatak kontinuiteta“, kazao je dr. John, s čime su se složili svi sudionici okruglog stola.
Zaključci izneseni na Okruglom stolu mogu se svesti pod zajednički nazivnik zadovoljstva dosadašnjom, ali i potrebe za intenziviranjem suradnje između zdravstvenih institucija i organizacija civilnog društva koja bi trebala biti obostrana i kontinuirana, a projekt u sklopu kojeg je i održan ovaj Okrugli stol uspješan je model koji će se ponuditi i u ostalim županijama diljem Hrvatske.
{morfeo 9}