Otvoreno pismo Saveza oboljelih od hepatitisa RH koje smo uputili donositeljima odluka i zdravstvenim institucijama, kao reakciju na press konferenciju HZZO-a od 15. 07. 2008. godine
Objavljeno
17 July, 2008.
u
Iz Hepatosa
Savez oboljelih od hepatitisa RH demantira tvrdnje dužnosnika HZZO-a o povećanoj potrošnji za liječenje hepatitisa C iz Fonda skupih lijekova
U prvih pet mjeseci ove godine od hepatitisa C liječi se duplo manje bolesnika, nego lani u istom periodu, a potrošeno je 24% manje novca iz Fonda skupih lijekova
Split, 17. srpnja 2008. - U ime Saveza oboljelih od hepatitisa RH, a povodom održane konferencije za novinare u HZZO-u, 15. srpnja 2008., o ostvarivanju prava osiguranika na posebno skupe lijekove, odlučno demantiramo tvrdnje dužnosnika HZZO-a da je povećana potrošnja iz Fonda za skupe lijekove za liječenje pegiliranim interferonima oboljelih od hepatitisa C.
Zahvaljujući činjenici da su lani pegilirani interferoni uvršteni u Fond skupih lijekova, prošle je godine liječeno oko 300 oboljelih od hepatitisa C, što je najveći broj liječenih do sada u Hrvatskoj, a za što potrošeno 27 milijuna kuna. Bile su smanjenje liste čekanja na liječenje i svim oboljelima i njihovim obiteljima, dana je nada. Nažalost vrlo kratko. Iako broj oboljelih raste, u prvih pet mjeseci ove godine u Hrvatskoj se liječi znatno manji broj bolesnika, pa je u prvih pet mjeseci 2008. godine za pegilirane interfereno iz Fonda skupih lijekova potrošeno 24% manje novca nego lani u istom razdoblju. Ako usporedimo samo svibanj 2007., sa svibnjem 2008. godine, liječimo dvostruko manji broj bolesnika ili točnije samo 179 bolesnika.
Kako je na konferenciji za novinare HZZO-a upozoreno na povećanu potrošnju za pegilirane interferone i, sukladno tome, najavljeno dodatnu restrikciju, Savez oboljelih od hepatitisa izražava svoju zabrinutost zbog netočnih tvrdnji, a posebice zbog onoga što nas dalje čeka.
Godinama ukazujemo kako šira društvena zajednica, a i struka, ne prepoznaje hepatitis C kao jedan od velikih javno zdravstvenih problema, a nakon javnih tvrdnji dužnosnika HZZO-a, vidimo da problem nije prepoznat niti danas. Virusni hepatitis, a posebno hepatitis C u cijelom svijetu i Europi, prepoznat je kao gorući javno zdravstveni problem, stoga je i Europska Komisija borbu protiv hepatitisa C stavila u prioritet svog strateškog plana za narednih pet godina.
Svjetska zdravstvena organizacija vrhunac epidemije očekuje oko 2020 g. Nažalost vidimo da problem virusnog hepatitisa, kod nas u Hrvatskoj nije prepoznat.
Iznimno smo bili zadovoljni odlukom Ministarstva zdravstva i socijelne skrbi Republike Hrvatske i HZZO-a na uvrštavanju pegiliranih interferona, kojima se liječe bolesnici oboljeli od hepatitisa C, u Fond posebno skupih lijekova, u veljači 2007. g., ali već u ovoj godini suočili smo se s neopravdanim čekanjima na Rješenja za liječenje i restrikcijama u Fondu.
Podsjećamo HZZO-o i Ministarstvo zdravstva i socijelne skrbi, da je iz svih dostupnih analiza, isplativije pravovremeno otkriti i liječiti te bolesnike, nego liječiti brojne posljedice bolesti, a podsjećamo i na opasnost da ovi bolesnici svoju zarazu prenose na druge osobe iz svoje okoline.
Donositelji takvih odluka moraju biti svjesni svoje odgovornosti i ozbiljnih posljedica i za društvo, ako zanemare ove činjenice.
Razumijemo otežanu financijsku situaciju u kojoj je trenutno hrvatsko zdravstvo, ali apeliramo da se mjere štednje postižu kroz racionalniju farmakoterapiju.
S nadom u našu buduću suradnju, u interesu oboljelih i šire zajednice
mr. sc. Tatjana Reić, redsjednica HULOH "Hepatos",
predsjednica SOH RH i potpredsjednica ELPA
Dostavljeno
- HZZO (dr. Većeslav Bergman, dr. Tonći Buble)
- HZJZ (prim. mr. sc. Željko Baklaić, prof. dr. sc. Ira Gjenero Margan)
- MZSS (mr. sc. Darko Milinović, dr. Ante Zvonimir Golem)
- Saborski Odjel za zdravstvo i socijalnu skrb (prof. dr. sc. Andrija Hebrang, dr. Karmela Caparin)
- Referentni centar MZSS-a za kronične bolesti jetre (prof. dr. sc. Rajko Ostojić)
- Referentni centar za dijagnostiku i liječenje virusnih hepatitisa MZSS (doc. dr. sc. Adriana Vince)
- Nacionalni odbor za borbu protiv virusnih hepatitisa (prof. dr. sc. Boris Vucelić)
- Ured Svjetske zdravstvene organizacije u RH (prof.dr.sc. Antoinette Kaić-Rak)
- Koalicija udruga u zdravstvu (dr. sc. Mensura Dražić)