Učinak pijanki na zdravlje jetara
Objavljeno
29 January, 2013.
u
Iz svijeta
Alkoholna oboljenja jetara (alcoholic liver disease – ALD) su karakterizirana masnim jetrima, hepatitisom, fibrozom i cirozom. Pijanke su u porastu u cijelom svijetu a posebno su uobičajene u SAD. Pregled studije koja se odnosi na učinke pijanki na jetra naglašava kompleksu interakciju među raznim imunološkim, signalnim putovima, epigenetskim i metaboličkim odgovorima jetara na pijanke.
Rezultati će biti objavljeni u travnju 2013 godine u izdanju Alcoholism: Clinical & Experimental Research.
„Jetra je glavno metaboličko mjesto u organizmu,“ izjavio je Shivendra D. Shukla, profesor pri University of Missouri te korespondirajući autor ove studije. „Ona je uključena u metabolizam hranjivih sastojaka i lijekova te dispoziciju te u proizvodnju nebrojeno mnogo sastojaka potrebnih za fizičku funkciju organa kao što su srce, bubrezi, krvne žile i mozak. Jetra sa ALD utječe na imunitet, kardiovaskularno zdravlje i koagulaciju. Zbog toga ALD može imati domino učinak na puno organa.“
„Jetra je također glavni organ za metabolizam alkohola i kao takva ona je prva linija obrane protiv pretjerane konzumacije alkohola,“ nadodao je Samir Zakhari, stariji potpredsjednik zdravstvenog ureda pri Distilled Spirits Council u SAD. „Učinke pijanki na jetra zavisi o tome da li su pijanke nametnute na kronični alkoholizam ili su one urađene na prazan želudac posebno nakon perioda posta ili gladovanja.“
„Zloupotreba pijanki je u globalnom porastu,“ izjavio je Shukla. „Na primjer, 43% studenata fakulteta je prijavilo bar jednu pijanku za vrijeme prethodnih mjeseci. Zbog toga je neophodno potpuno razumjeti njene posljedice na molekularnom nivou. Ovo je prva recenzija koja naglašava molekularnu farmakologiju pijančevanja te kako to može ponuditi uvid u ozlijede prouzročene pijančevanjem te šire implikacije pijančevanja.“
Neke od ključnih tema recenzije su:
- Konzumacija alkohola na pijankama je obuhvaćena u patofiziologiji ALD. Nove studije o eksperimentima na ljudima i životinjama ukazuju kako pijančevanje ima duboki učinak na imunološke, signalne i epigenetske parametra jetara. Ovo je dopuna poznatim metaboličkim učincima akutnih nivoa alkohola.
- „Kronična konzumacija alkohola čini jetra visoko podložnim na oštećenja od pijančevanja,“ izjavio je Shukla. „Oštećenja jetara od pijančevanja utječu također na ostale organe što je pogled koji je slabo prihvaćen od strane javnosti.“
- Pijančevanje nivoe nekoliko staničnih komponenti i dramatično povećava oštećenja jetara kod izloženosti jetara kroničnom alkoholizmu.
„Ova recenzija, prva od te vrste naglašava važnost molekularnih i epigenetskih mehanizama kod oštećenja jetara izazvanih pijančevanjem,“ izjavio je Shukla. Ova recenzija također postavlja temelje za dodatna istraživanja na ovom polju. Moraju se istražiti implikacije pijančevanja na više organa.“
„Pijančevanje utječe na sve gore navedene mehanizme ali također može uzrokovati mitohondrijalno oštećenje što može rezultirati smrću stanica i poremećaju bioenergetike,“ nadodao je Zakhari. „Zbog toga se ljudi ne bi trebali odati pijančevanju posebno na prazan želudac a ako su kronični alkoholičari, pijančevanje će pogoršati oštećenja jetara posebno ako postoje komorbidna oboljenja kao što su pretilost, hepatitis C ili HIV.“
Autori naglašavaju važnost dodatnog molekularnog istraživanja učinka alkohola kod pijančevanja u cilju boljeg razumijevanja ALD. Također sugeriraju da se buduća istraživanja usmjere na razvoj terapijskih strategija kontrole pijančevanja.
„Naša recenzija naglašava učinke ALD na više molekula koje imaju utjecaj na razne organe,“ izjavio je Shukla. „Nadamo se kako će ovo potaknuti istraživanje i razvoj novih pristupa i sredstava za kontrolu i poboljšanja učinaka pijančevanja na zdravlje.“
LINK