Otkriven hepatitis B u drevnom mumificiranom djetetu u Koreji
Objavljeno
04 June, 2012.
u
Iz svijeta
Mumificirano dijete u Koreji čiji su organi bili relativno dobro očuvani pružilo je najstariji potpuni opis virusnog genoma. Biopsija jetre mumije otkrila je jedinstveni hepatitis B virus (HBV) poznat kao sekvenca genotipa G2 koja je uobičajena u jugoistočnoj Aziji.
Prvo otkriće hepatitisa u Korejskoj mumiji se dogodilo 2007 godine. Novo otkriće je pružilo detaljniju analizu. Istraživanje je detaljno opisano u znanstvenom žurnalu Hepatology.
Test odjeće mumije ugljikom 14 sugerira kako je dječak živio u 16-om stoljeću za vrijeme Korejske dinastije Joseon. Virusna DNA sekvenca dobivena biopsijom jetre je omogućila znanstvenicima da skiciraju cijeli drevni hepatitis B virusni genom.
Koristeći moderne molekularne genetske tehnike istraživači su usporedili drevnu DNA sekvencu sa suvremenim virusnim genomom otkrivajući velike razlike. Vjeruje se kako su promjene u genetskom kodu rezultat spontane mutacije i mogućeg utjecaja okoline za vrijeme procesa evolucije. Na osnovi primijećenih omjera mutacija tijekom vremena analiza sugerira kako je rekonstruirani virusni DNA od hepatitis B iz mumije imao podrijetlo od prije 3,000-100,000 godina.
Dodatna analiza drevnog HBV genoma može biti korišten kao model studiranja evolucije kroničnog hepatitisa B te pomoći u razumijevanju širenja virusa, vjerojatno iz Afrike u istočnu Aziju. To također može omogućiti bolje razumijevanje puta migracije hepatitisa B na dalekom istoku od Kine i Japana do Koreje kao i u ostalim područjima u Aziji i Australiji gdje je on veliki uzročnik ciroze i karcinoma jetara.
Studija je provedena od strane istraživača sa Hebrew University of Jerusalem, Seoul National University te ostalih institucija.
LINK