Nivo kumarina u Kineskom cimetu varira čak i kada je sa istog drva
Objavljeno
06 November, 2010.
u
Iz svijeta
Znanstvenici su izvijestili kako postoje „velike“ varijacije u količini kumarina u uzorcima kore Kineskog cimeta sa drveća koje raste u Indoneziji. Taj prirodni sastojak u začinu može teoretski predstavljati rizik od uzrokovanja oštećenja jetre kod manjeg broja osjetljivih ljudi koji konzumiraju veće količine cimeta. Ovo izvješće je objavljeno u dvotjedniku ACS' bi-weekly Journal of Agricultural and Food Chemistry.
Friederike Woehrlin i njegove kolege su zabilježili kako je cimet u SAD i Europi drugi po redu najpopularniji začin, odmah iza crnog papra. Cimet, koji se dobiva od kore drveća se prodaje u obliku štapića i praha s time da se zemlja porijekla rijetko deklarira na pakiranju. Postoje dvije vrste: Cejlonski cimet (također poznati kao „pravi“ cimet) i kineski cimet. Cejlonski raste u Šri lanci (bivši Cejlon), Sejšelima i Madagaskaru. Kineski cimet uobičajeno dolazi iz Kine i Indonezije. Obje vrste sadrže kumarin, prirodni začin koji se nalazi u biljkama. Studije su povezale visoki unos kumarina sa oštećenjem jetre kod manjeg broja osjetljivih ljudi.
Znanstvenici su analizirali 91 uzorak cimeta kupljenih u dućanima u Njemačkoj. Otkrili su kako su postojale velike varijacije u nivoima kumarina u različitim uzorcima kora Kineskog cimeta. Zbog toga su analizirali uzorke kora kineskog cimeta sa pet drveća koje su dobili direktno iz Indonezije i otkrili velike varijacije čak i među uzorcima dobivenim sa jednog stabla. Studija je potvrdila kako su štapići Kineskog cimeta imali najveći nivo kumarina dok je onaj sa Cejlona imao najmanji. Prosječno, Kineski cimet u prahu je sadržavao do 63 puta više kumarina nego li Cejlonki cimet u prahu a Kineski štapići cimeta su sadržavali 18 puta više kumarina nego li Cejlonski. Izvješće napominje kako su „potrebna daljnja istraživanja kako bi se identificirali faktori koji utječu na nivoe kumarina u Kineskom cimetu te mogućnost dozvoljavanja u budućnosti berbe Kineskog cimeta sa niskim nivoom kumarina.“
Zdravstveni službenici kažu kako skoro nemoguće za potrošaće da uoče razliku između Cejlonskog i Kineskog cimeta u prahu. Štapići cimeta ipak izgledaju drugačije. Kineski cimet se sastoji od tankog sloja savijene kore dok Cejlonski cimet ima tanke slojeve kore savijene u štapić.
DOWNLOAD FULL TEXT ARTICLE
Izvor: LINK