Otvoreno pismo Saveza oboljelih od hepatitisa RH i organizacije „Hepatos“
Objavljeno
27 June, 2015.
u
Iz Hepatosa
Otvoreno pismo ravnateljici Hrvatskog Zavoda za zdravstveno osiguranje i ministru zdravlja RH /
U ime Saveza oboljelih od hepatitisa (SOH) i organizacije „Hepatos“, potaknuti i ohrabreni od Europske krovne udruge za bolesti jetre ELPA i stručnih organizacija, a imajući u vidu sve veći broj zemalja u okruženju (EU i regiji) u kojima je već uvedeno, apeliramo na Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje i Ministarstvo zdravlja da čim prije omogući liječenje oboljelima od kroničnog hepatitisa C (CHCV) terapijama koje ne uključuju interferon (interferon-free) budući da navedene terapije postižu trajan virološki odgovor u 97-100%, skraćuju vrijeme liječenja na samo 12 tjedana i znatno smanjuju nuspojave te predstavljaju pravu revoluciju u liječenju HCV-a. Pozivamo Vas da tu terapiju omogućite hrvatskim pacijentima te je uvrstite na listu lijekova HZZO-a u najkraćem mogućem roku.
Hepatitis C je ozbiljna virusna bolest. U našoj zemlji prepoznata je kao javno zdravstveni i socijalni problem na Odboru za zdravstvo i socijalnu politiku održavanjem tematskih sjednica još 2009 kao i nedavno, 10.06.2015. "Virusni hepatitis u Republici Hrvatskoj - problemi i prijedlozi za njegovo rješavanje" na kojemu se također raspravljalo o važnosti uvođenja interferon-free terapije te razvoju registra HCV bolesnika.
Ispred SOH i organizacije „Hepatos“ željeli bismo još jednom istaknuti važnost prepoznavanja virusnih hepatitisa, posebice HCV, kao hitne zdravstvene teme i potaknuti na rješavanje tog gorućeg javno zdravstvenog i socijalnog problema u Republici Hrvatskoj kojeg je moguće u eliminirati uvođenjem nove terapije.
Kronični hepatitis C (CHCV) razvija se u >70% zaraženih te progredira u cirozu kod 20% bolesnika kroz 20 godina. Ciroza, ali i CHCV, neovisno o cirozi, povećava rizik razvoja primarnog karcinoma jetre koji se javlja u 1-5% bolesnika godišnje1. Podaci govore da je 15% svih transplantacija jetre uzrokovano HCV-om, što na godišnjoj razini predstavlja trošak za zdravstveni sustav i HZZO od preko 6.000.000,00 HRK2.
Procjena prevalencije HCV u Hrvatskoj je 0,9% odnosno oko 40.000 inficiranih, većina nositelja virusa ne znaju da ga nose3. Podaci o broju liječenih i dijagnosticiranih bolesnika s hepatitisom C u Hrvatskoj su nepotpuni, ali znamo da se godišnje prijavljuje oko 200 slučajeva HCV od čega je oko 100-njak novo dijagnosticiranih4. Nažalost oko 60% bolesnika u Hrvatskoj zaraženo je genotipom 1 (1b 42%, 1a 17%) koji je teže izlječiv trenutno dostupnom terapijom naivnih bolesnika pegiliranim interferonom i ribavirinom, a oko 35% genotipom 3.5 Cjepivo protiv HCV ne postoji, no liječenje smanjuje mogućnost zaraze u općoj populaciji.
Cilj liječenja HCV je postizanje trajnog virološkog odgovora SVR (od eng. Sustained Virological Response) te eliminaciju virusa u populaciji odnosno smanjenje broja zaraženih na minimum.
Nove Europske smjernice i preporuke za liječenje HCV (travanj 2015) donijele su značajne promjene u liječenju i otvorile vrata novim učinkovitijim terapijama kojima se po prvi put mogućnost izlječenja od ovog opasnog virusa povećava i do 100%. Novi lijekovi, koji u svojem režimu ne uključuju više interferon (tzv. interferon-free) te time znatno smanjuju nuspojave, skraćuju vrijeme liječenja na samo 12 tjedana i postižu trajan virološki odgovor u 97-100% bolesnika čime predstavljaju pravu revoluciju u liječenju HCV-a. Europske države, kao i zemlje u okruženju nove terapije omogućili su pacijentima.
1. Vince A, Kurelac I. Hepatitis C-Suvremene mogućnosti liječenja uz osvrt na liječenje u Hrvatskoj. Medix. 2011. Listopad. 143-147
2. KB Merkur, odjel za transplantaciju jetre
3. Vince A et al. Croatian Guidelines for Diagnostics and Treatment of Viral Hepatitis Acta med Croat. 2013
4. Hrvatski Zavod za javno Zdravstvo
5. Vince A et al. Distribution of HCV Genotypes in Croatia – A 10 Year Retrospective Study of Four Geographic Regions. Coll. Antropol. 2006; 30 Suppl. 2: 139–143.