Hepatos na AASLD - The Liver Meeting 2012, Boston, USA
Objavljeno
21 November, 2012.
u
Iz Hepatosa
Predsjednica udruge, mr.sc. Tatjana Reić, sudjelovala je na međunarodnom kongresu The Liver Meeting 2012, koji je održan tijekom 63. sastanka američke organizacije za proučavanje jetrenih bolesti American Assosiation for the Study of the Liver Diseasse (AASLD).
Kongres je održan u Hynes Convention Center-u u Bostonu, Massachusetts, 09.-13. studenog 2012.
Hepatolozi iz zemalja diljem svijeta okupili su se u Bostonu kako bi podijelili najnovija saznanja i informacije iz područja hepatologije. Kongres pokriva velik raspon bolesti jetre, poput:
- virusnih hepatitisa A-E
- toksičnih bolesti (npr. alkohol, zlouporaba droga)
- autoimunih bolesti: npr. autoimuni hepatitis, primarna bilijarna ciroza (PBC) ili primarni sklerozirajući kolangitis
Na kongresu su prezentirane tisuće znanstvenih radova i postera na temu pretkliničkih laboratorijskih istraživanja (ispitivanje pokusnih lijekova u kulturi stanica ili tkiva, ispitivanje na životinjama), pa sve do kliničkih ispitivanja na ljudima.
Cilj sudjelovanja na kongresu bilo je jačanje kapaciteta i usavršavanje znanja tj. učenje i upoznavanje s novim postignućima iz područja hepatologije te održavanje postojećih i stvaranje novih kontakata s bitnim dionicima: stručnjacima, stavotvoriteljima i donosiocima odluka tzv. opinion makers i opinion leaders, predstavnicima farmaceutske i popratne industrije. Tako su, osim prisustvovanja predavanjima i simpozijima sukladno kongresnom rasporedu, održani i brojni radni sastanci s važnim dionicima i predstavnicima farmaceutskih tvrtki.
Ključni rezultati i zaključci sa kongresa vezano za hepatitis B i C:
-brz napredak u razvitku lijekova za hepatitis C. Nove trojne i četvorne terapije sa ili bez interferona postigle su izlječenje (SVR) kod 90-100% pacijenata, od kojih su neki bili „difficult-to-treat“ pacijenti. Podaci o budućim terapijama za pacijente sa cirozom još uvijek su ograničeni, ali postoje naznake da b i tim pacijentima mogle pomoći terapije bez interferona.
Dostupne terapije za hepatitis C (npr. telaprevir/boceprevir + pegilirani interferon + ribavirin) bolje su istražene: moglo bi biti moguće uzimati veću dozu telaprevira dvaput dnevno, umjesto da ga se uzima triput dnevno. Kontroverza oko sigurnosti trojnih terapija kod pacijenata sa cirozom: u francuskoj CUPIC studiji bilo je ozbiljnih komplikacija pa čak smrti, dok je novo ispitivanje prezentirano na ovom kongresu imalo manje komplikacija.
-sporiji napredak u terapijama za hepatitis B. Dostupne terapije s interferonom ili antivirusnim supstancama (analozi nukleotida/nukleozida) pomažu kontrolirati bolest i količinu virusa u krvi (HBV DNA), ali jako rijetko se postiže „izliječenje“ (HBs antigen negativan, anti-HBs protutijela pozitivna). Postoji nada da bi budući lijekovi mogli češće postizati takvo stanje, ali oni su još u jako ranim fazama razvoja (pretklinička, faza 1).