Hepatitis nepoznatog porijekla pronađen kod djece najmlađe dobi u čak 10 europskih zemalja
Objavljeno
25 April, 2022.
u
Iz Hepatosa
Najmanje jedno dijete je umrlo nakon što se razboljelo od misteriozne epidemije akutnog hepatitisa nepoznatog porijekla koji je zarazio djecu u 10 europskih zemalja, potvrdila je Svjetska zdravstvena organizacija (SZO).
Do 21. travnja prijavljeno je najmanje 169 slučajeva "nepoznatog podrijetla" diljem svijeta, priopćio je SZO u subotu. Slučajevi su prijavljeni u Ujedinjenom Kraljevstvu Velike Britanije i Sjeverne Irske (Ujedinjeno Kraljevstvo) (114), Španjolskoj (13), Izraelu (12), Sjedinjenim Američkim Državama (9), Danskoj (6), Irskoj (< 5), Nizozemska (4), Italija (4), Norveška (2), Francuska (2), Rumunjska (1) i Belgija (1).
"Slučajevi su u dobi od 1 mjeseca do 16 godina. U 17 djece (otprilike 10 posto) bila je potrebna transplantacija jetre; prijavljen je najmanje jedan smrtni slučaj", rekao je WHO u subotu.
U mnogo slučajeva pojavi teškog akutnog hepatitisa, povećanim razinama jetrenih enzima i žutice prethodili su gastrointestinalni simptomi, uključujući bol u trbuhu, proljev i povraćanje. Većina slučajeva nije imala temperaturu. Uobičajeni virusi koji uzrokuju akutni virusni hepatitis (virusi hepatitisa A, B, C, D i E) nisu otkriveni ni u jednom od ovih slučajeva. Na temelju trenutno dostupnih informacija međunarodna putovanja ili veze s drugim zemljama nisu identificirani kao čimbenici.
Još nije jasno da li je došlo do porasta slučajeva hepatitisa ili povećanja svijesti o slučajevima hepatitisa koji se javljaju očekivanom stopom ali ostaju neotkriveni. Istraživanja su u tijeku u svim zemljama koje prijavljuju slučajeve.
Nije utvrđena nikakva veza s cjepivom protiv bolesti COVID-19, a detaljne informacije prikupljene putem upitnika za slučajeve o hrani, piću i osobnim navikama nisu uspjele identificirati bilo kakvu uobičajenu izloženost.
Toksikološka istraživanja su u tijeku, ali se smatra vjerojatnijim da je riječ o infektivnoj etiologiji s obzirom na epidemiološku sliku i kliničke značajke slučajeva.
Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) radi s timovima u svakoj od zemalja koje prijavljuju slučajeve, zajedno sa SZO-om i drugim ključnim partnerima kako bi podržao istrage koje su u tijeku. ECDC olakšava razmjenu informacija čim postanu dostupne, kao i alata za provođenje istrage.
ECDC će nastaviti pratiti razvoj situacije putem svojih obavještajnih aktivnosti o epidemiji i povezivati se s državama članicama i međunarodnim partnerima, stoji na kraju priopćenja objavljenog na službenim stranicama te europske organizacije.
Više informacija možete naći na stranicama ECDC i SZO