Fibroscan napokon i u Hrvatskoj
Objavljeno
09 February, 2011.
u
Iz Hepatosa
FibroScan®, uređaj koji tijekom pregleda na potpuno bezbolan način mjeri elastičnost i utvrđuje stupanj oštećenja jetre, od ove godine bit će dostupan oboljelima u Hrvatskoj, zahvaljujući velikim dijelom i angažmanu Udruge Hepatos od prije godinu i pol dana.
U siječnju ove godine nabavljena su dva uređaja koja će oboljelima biti dostupna u dva Referentna centra MZSS-a i to
- - Referentnom centru MZSS-a za kronične bolesti jetre u KBC Zagreb – Rebro
- - Referentnom centru za dijagnostiku i liječenje virusnih hepatitisa u Infektološkoj klinici „dr. Fran Mihaljević“ u Zagrebu
Iako se biopsija jetre još uvijek smatra zlatnim standardom za procjenu stadija kronične bolesti jetre, danas u svijetu postoji nekoliko bezbolnijih alternativa.
Jedna od njih je metoda elastografije. Naime, istraživanja su pokazala da oštećena jetra s godinama postaje tvrđa i manje elastična. Koristeći ultrazvuk, uređaj Fibroscan® mjeri elastičnost jetre i na taj način utvrđuje stupanj oštećenja.
Uređaj, koji uvelike podsjeća na ultrazvučni aparat, zahvaljujući upravo udruzi Hepatos, prvi put je u Hrvatskoj predstavljen 2009. godine u Šibeniku, na 6. Hrvatskom kongresu o infektivnim bolestima gdje je izazvao veliko zanimanje, kako kod pacijenata tako i stručnjaka hepatologa i infektologa. U vrlo kratkom roku nabavljen je i za hrvastke bolesnike.
Želeći doprinijeti osiguranju jednakih uvjeta za dijagnosticiranje i liječenje u Hrvatskoj te poticati multidisciplinarni pristup u liječenju, što je u skladu s usvojenom Rezolucijom o borbi protiv virusnih hepatitisa, Hepatos će zagovarati nabavu još nekoliko istih uređaja kako bi bili dostupniji pacijentima i u ostalim regijama lijepe naše.
*Elastografija – alternativa biopsiji jetre, elastografija (FibroScan®) je neinvazivna metoda procjene stupnja oštećenja jetrenog tkiva. Mjerenjem nisko frekventnog zvučnog vala koji se pomiče uzduž jetre, ovaj test bilježi brzinu kojom se zvučni valovi pomiču što korelira sa stupnjem jetrene fibroze. Što je gušće (fibroznije) tkivo, to se zvučni valovi brže miču. Korištenjem ultrazvučne tehnologije ovaj test je brz i bezbolan. Osnovni nedostatak kod korištenja elastografije je što se ne može koristiti kod pacijenata koji imaju ascites ili koji su pretili.