Trostruka terapija zasnovana na telapreviru je sigurna za starije osobe sa kroničnim hepatitisom C
Objavljeno
08 October, 2013.
u
Iz svijeta
Prema studiji koja je predstavljena na IDWeek 2013, trostruka terapija zasnovana na telapreviru se može uspješno i sigurno koristiti kod starijih pacijenata sa kroničnim hepatitisom C (HCV), genotip 1 infekcijom.
Dr. Norihiro Furusyo iz Kyushu University Hospital u Fukuoaka, Japanu i njegove kolege su provele prospektnu, multicentralnu studiju koja je istraživala efikasnost i sigurnost trostruke terapije bazirane ne tenofoviru na starijim pacijentima sa kroničnim hepatitisom C. Telaprevir, HCV NS3/4A inhibitor proteaze je indiciran za liječenje infekcije kroničnog hepatitisa C, genotipa 1 u kombinaciji sa peginterferonom alfa i ribavirinom.
Trostruka terapija zasnovana na telapreviru je pokazala poboljšanje omjera stalnog virološkog odgovora (sustained virological response - SVR) u usporedbi sa monoterapijom peginterferonom alfa i dvostrukom terapijom peginterferonom alfa + ribavirin. Ipak, prethodne studije telaprevir režima za kronični HCV nisu pokazale korelaciju starosti sa virološkim rezultatom.
Studija je uključila 403 pacijenta sa kroničnim hepatitisom C i genotipom 1 od kojih 33.4% nije do sada bilo liječeno, 43.4% su imali prethodni relaps, 18.9% su bili prethodno non-responderi a 4.2% nije bio poznati odgovor. Pacijenti su primili 12 tjednu trostruku terapiju telaprevira 2250 mg/dnevno, peginterferona alfa-2b 60-150 mcg/tjedno i ribavirina 600-1000mg/dnevno nakon čega je slijedilo 12 tjedana dvostruke terapije peginterferonom alfa 2b + ribavirina. Pacijenti su bili kategorizirani ili u grupu A (starosti >60 godina; n=64) ili grupu B (starosti <60 godina; n=56).
SVR je bio definiran kao nedetektabilna serumska HCV RNA u 24 tjedna nakon završetka tretman. Brzi virološki odgovor (rapid virological response - RVR) je bio definiran kao nedetektabilna HCV RNA u 4 tjednu.
Rezultati studije su pokazali kako je omjer nedetektabilne HCV RNA u 4 tjednu bio 75% u grupi A i 77.5% u grupi B. Nisu otkrivene značajnije razlike u omjeru SVR između grupe A i grupe B (72.5% vs 83.7%). SVR omjer interleukina 28B (IL28B) (rs8099917) TT (88.9% za grupu A i 91-1% za grupu B) je bio značajno veći nego li IL28B TG/GG (46.2% i 45.8%). Nadalje, multivarijatna analiza je pokazala IL28B TT i nedetektabilnu HCV RNA u 4 tjednu kao nezavisne faktore povezane sa postizanjem SVR.
Ukupno 12.5% sudionika u grupi A i 10% u grupi B je prekinulo tretman zbog ozbiljnih nuspojava. Nije primijećen niti jedan smrtni slučaj ili dekompenzacija jetara.
„IL28B genotipovi i rani virološki odgovor ukazuju na efikasnost kod ovih teže lječivih pacijenata,“ zaključio je Dr. Furusyo.
LINK