Treća faza VALENCE studije je potvrdila sigurnost i efikasnost oralnog režima sa sofosbuvirom kod pacijenata sa hepatitis C genotip 3 infekcijom
Objavljeno
24 November, 2013.
u
Iz svijeta
Gilead Sciences, Inc. je objavio rezultate iz dvije studije, treće faze VALENCE studije i druge faze LONESTAR-2 studije koje procjenjuju uzimanje jednom dnevno nukleotidnog analognog inhibitora sofosbuvira kao dio kombinirane terapije za liječenje kroničnog hepatitisa C (HCV) među pacijentima inficiranim sa genotipom 3 HCV.
U trećoj fazi VALENCE studije 85% (n=212/250) ili do sada ne liječenih pacijenata ili onih koji su bili liječeni a imaju genotip 3 HCV, primili su 24 tjedni režim sofosbuvira plus ribavirina (RBV) postigli su stalan virološki odgovor 12 tjedana nakon tretmana (SVR12). Pacijenti koji postignu SVR12 se smatraju izliječenim od HCV infekcije.
„Rezultati VALENCE pokazuju visoku efikasnost 24 tjednog režima zasnovanog na sofosbuviru bez interferona za genotip 3 HCV pacijente sa ili bez ciroze.,“ izjavio se Dr. Stefan Zeuzem šef medicinskog odjela na Goethe University Hospital u Frankfurtu u Njemačkoj koji je ujedno i glavni istražitelj VALENCE studije. „Zamjetno je kako većina ovih pacijenata nije uspjela sa prethodnom terapijom a sofosbuvir je bio u mogućnosti da pruži stalan virološki odgovor.“
Dodatno, druga faza LONESTAR-2 studije je procjenjivala 12 tjedana sofosbuvira, RBV i pegiliranog interferona (peg-INF) među pacijentima koji nisu uspjeli sa prethodnim tretmanom sa pegiliranim interferonom i ribavirinom od kojih je približno polovica imala cirozu. U ovoj studiji, 83% (n=20/24) pacijenata sa genotipom 3 je postiglo SVR12.
Bilo je nekoliko prekida terapije zbog ozbiljnih nuspojava u VALENCE i LONESTAR-2 studijama. Sofosbuvir je bio dobro podnašan u VALENCE studiji a ozbiljne nuspojave u LONESTAR-2 su bile konzistentne sa sigurnosnim profilom peg-INF/RBV.
LINK