Smrtonosniji od HIV, hepatitis B je još uvijek tiha epidemija u Indiji
Objavljeno
31 August, 2012.
u
Iz svijeta
Odmah nakon smrti bivšeg Maharashtra premijera Vilasrao Deshmukha uslije komplikacija u vezi karcinoma jetara, fokus se prebacio na doniranje organa. Liječnik koji ga je liječio, Mohammed Rela, za kojeg se smatra da je najbolji kirurg za transplantaciju jetara u svijetu, izjavio je kako je imao 12-satni period u kojem je mogao transplantirati zdrava jetra i bubreg što bi pomoglo u preživljavanju Deshmukha. Ali bez mrtvog ili moždano mrtvog donatora u tom ključnom periodu, premijer nije mogao biti spašen.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Chief_Ministers_of_India
Nema dileme kako Indija treba bolji program doniranja organa od preminulih osoba. Rekord u zemlji je godišnje manje od 500 organa doniranih od preminulih osoba usprkos tome što se broj Indijaca sa zatajenjima organa povećava svake godine.
Ipak, postoji još jedna lekcija koju vlasti u Indiju trebaju naučiti: ozbiljna prijetnja koju predstavlja hepatitis B virus. On je jedna od najsmrtonosnijih ali tihih epidemija u Indiji. Svjetska Zdravstvena Organizacija procjenjuje kako je broj oboljelih u Indiji između 25 i 40 miliona. Mediji izvještavaju kako je bivši premijer također bolovao od hepatitisa B, infekcije izazvane virusom hepatitisa B. Kod nekih pacijenata sa kroničnom hepatitis B infekcijom dolazi do ciroze jetara; kod dijela pacijenata može doći i do razvitka karcinoma jetara.
Virus hepatitisa B je 100 puta infektivniji nego li HIV virus. Usprkos tome Indija nema učinkovit program praćenja svoje zajednica na taj virus. Program cijepljenja je raspoloživ za dojenčad u sklopu nacionalnog programa cijepljenja ali je vrlo malo učinjeno za provjeru virusa kod populacije starije od 40 godina.
U svezi toga, Indijska vlada bi trebala prihvatiti zadnje objavljeni savjet iz Američkog centra za kontrolu oboljenja (CDC). CDC je obkjjavio nove upute koje savjetuju sve tzv. „baby-boomer“ osobe (osobe rođene nakon 2. Svjetskog rata sve do 1965 godine) da se podvrgnu testiranju kako bi se utvrdilo da li su nosioci opasnog hepatitis C virusa. Jednom kada je dijagnoza raspoloživa, postaje moguće liječenje pacijenata te prevencija zatajenja jetara ili karcinoma.
LINK