Manjak vitamina D je učestao kod pacijenata sa IBD i kroničnim oboljenjima jetre
Objavljeno
09 October, 2008.
u
Iz svijeta
Prevladavanje manjka vitamina D kod pacijenata s kroničnim oboljenjem jetre
Istraživači iz University of Tennessee u Memfisu izmjerili su nivo vitamina D kod 118 pacijenata s kroničnim oboljenjem jetre. Istraživači su pronašli da 92.4% pacijenata s kroničnim oboljenjem jetre ima neki stupanj pomanjkanja vitamina D, a od toga najmanje jedna trećina ima ozbiljan manjak. Ozbiljno pomanjkanje vitamina D bilo je učestalije među pacijentima s cirozom.
„Zbog toga što je pomanjkanje često među tim pacijentima, nadamo se da nadopuna vitamina D može spriječiti osteoporozu i druge komplikacije vezane uz kosti, a koje su povezane sa zadnjim stadijem oboljenja jetre,“ izjavio je glavni istraživač Dr. Satheesh P. Nair.
Ova studija uključila je 43 pacijenta s hepatitisom C i cirozom; 57 pacijenata s hepatitisom C bez ciroze; 18 pacijenata s cirozom bez hepatitisa C. Ozbiljno pomanjkanje vitamina D podijeljeno je u 3 grupe: blago (između 20.23 ng/ml), umjereno (između 7-20 ng/ml) i ozbiljno (manje od 7 ng/ml).
Važnost vitamina D i zdravlja kostiju.
Vitamin D je vitamin koji je topiv u masnoći, pomaže tijelu apsorpciju kalcija i igra važnu ulogu u rastu i održavanju jakih, zdravih kostiju. Pomanjkanje vitamina D uzrokuje pomanjkanje kalcija u kostima što može oslabiti kosti i povećati rizik od lomova kao rezultat osteoporoze.
Prehrana bogata vitaminom D, kao što su riba, jaja, mlijeko i ulje jetre bakalara, neophodna je za održavanje zdravlja kostiju.
Do potrebe za nadomjeskom vitamina D može doći kako bi se povratio gubitak koštane mase koji je s time povezan.
Novo istraživanje predstavljeno na sedamdeset trećem godišnjem znanstvenom skupu American College of Gastroenterology u Orlandu pokazalo je kako pacijenti s IBD* ili kroničnim oboljenjem jetre imaju povećan rizik od razvoja pomanjkanja vitamina D. Dvije odvojene studije naglasile su važnost redovne kontrole vitamina D kod evaluacije pacijenata s određenim probavnim oboljenjima.
Za pacijente s IBD*, pomanjkanje vitamina D je povezano s nižom kvalitetom života i većom aktivnošću oboljenja.
Istraživači pri Medical College of Wisconsin istražili su je li pomanjkanje vitamina D kod pacijenata s IDB* povezano s manjom kvalitetom života ili većom aktivnošću oboljenja, nezavisno od drugih rizičnih faktora i korištenja lijekova.
Aktivnost oboljenja i kvaliteta života bili su procjenjivani korištenjem anketnih listića koji su bili podijeljeni prilikom svake kliničke vizite. Istraživači su također tražili prevladavanje i sezonsko pojavljivanje pomanjkanja vitamina D kod populacije s IBD* kao i povezanost hospitalizacije u slučajevima IBD*, operacija i korištenja lijekova.
Ova retrospektivna studija koju je proveo Dr. Alex Ulitsky i njegove kolege, analizirala je gubitak vitamina D kod 504 pacijenata s IBD*. Oni su zabilježili najniže izmjerene stupnjeve vitamina D kao i datume kada je koje mjerenje provedeno.
Dr. Ulitsky i njegov tim pronašli su da je skoro 50% pacijenata imalo u nekom razdoblju pomanjkanje vitamina D, a 11% je imalo ozbiljno pomanjkanje vitamina D. Pomanjkanje vitamina nije bilo značajnije povezano s hospitalizacijom u vezi IBD* ili operacijama u svezi IBD*. Ipak, kod pacijenata s kronovom bolesti i ulceroznim kolitisom, pomanjkanje vitamina D bilo je nezavisno povezano s povećanom aktivnošću oboljenja u usporedbi s normalnim nivoom vitamina D. Pacijenti s pomanjkanjem vitamina D i kronovom bolesti. ali ne i sa ulceroznim kolitisom, imali su lošiju kvalitetu života u usporedbi s pacijentima koji nisu imali pomanjkanje vitamina D.
Prema dr. Ulitsy, „svi IBD* pacijenti, bez obzira na njihovo oboljenje, lokaciju ili prirodu samog oboljenja trebali bi redovito provjeravati nivo vitamina D i agresivno nadopunjavati manjak kad se primijeti“.
* IBD - inflammatory bowel disease (upalna bolest crijeva)
Izvor: www.medicalnewstoday.com, originalni članak možete pročitati ovdje