Konzumacija kave usporava progresiju jetrenog oboljenja kod osoba sa kroničnim hepatitisom C
Objavljeno
22 October, 2009.
u
Iz svijeta
Prema novoj studiji predvođenoj mr.sc.dr Neal Freedmanom it NCI (National Cancer Institute), pacijenti sa kroničnim hepatitisom C i uznapredovanim jetrenim oboljenjem koji konzumiraju tri ili više šalica kave dnevno imaju 53% manji rizik progresije jetrenog oboljenja nego li oni koji ne konzumiraju kavu. Studija je otkrila kako pacijenti sa hepatitis C povezanom fibrozom ili cirozom koji nisu imali odgovor na standardni tretman imaju koristi od povećanja konzumacije kave. Učinci na jetreno oboljenje nisu primijećeni kod pacijenata koji su pili crni ili zeleni čaj. Otkrića ove studije su objavljena studenom u časopisu Hepatology.
Hepatitis C virus (HCV) utječe na približno 2.2% svjetske populacije sa više od 3 miliona inficiranih Amerikanaca. CDC (Centers for Disease Control and Prevention) navodi HCV kao vodeći uzročnik transplantacije u SAD i smatra se glavnim uzrokom 8000 do 10000 smrtnih slučajeva godišnje u SAD. U svijetu, WHO (World Health Organization) procjenjuje kako 3-4 miliona osoba svake godine dođe u kontakt sa HCV a 70% postanu kronični slučajevi koji mogu dovesti do ciroze jetre i raka jetre.
Ova studija je uključila 766 sudionika upisanih u HALT-C (Hepatitis C Antiviral Long-Term Treatment against Cirrhosis) pokus koji su imali hepatitis C uzročnu fibrozu ili cirozu i nisu imali odgovor na standardni tretman sa antivirusnim lijekovima peginterferonom i ribavirinom. U početku studije, HALT-C pacijenti su bili zamoljeni da izvijeste koliko su često konzumirali kavu i u kojim količinama tijekom proteklih godina koristeći 9 najučestalijih kategorija u rangu od „nikada“ do svakodnevno“ i 4 kategorije o količini (1 šalica, 2 šačice, 3-4 šalice i 5+ šalica). Slična pitanja su bila postavljena za unos crnog i zelenog čaja. Ova studija je prva koja se osvrće na povezanost između progresije jetrenog oboljenja povezanog sa hepatitisom C i unosa kave“, naveo je dr. Freedman.
Sudionici su pregledavani svaka 3 mjeseca za vrijeme 3.8 godišneg studijskog perioda kako bi se ocijenio klinički ishod koji je uključio: ascites (abnormanlo akumuliranje tekućine u abdomenu), prognozu kroničnog jetrenog oboljenja, smrt povezanu sa jetrenim oboljenjem, hepatičnu encefalopatiju (oštećenje mozga i nervnog sistena) hepatocelularni karcinom (rak jetre), spontani bakterijski peritonitis, krvarenje iz proširenih vena ili povećanje fibroze. Također je rađena biopsija jetre nakon 1.5 i 3.5 godina kako bi se odredila progresija jetrenog oboljenja.
Rezultati su pokazali kako su sudionici koji su konzumirali 3 ili više šalica kave svaki dan imali relativni rizik od .47 za dostizanje jednog od kliničkog rezultata. Istraživači nisu primijetili nikakvu povezanost između konzumiranja čaja i progresije jetrenog oboljenja iako je konzumacija čaja u ovoj studiji bila niska. „Zbog velikog broja ljudi na koje utječe HCV važno je identificirati promjenjive rizične faktore povezane sa progresijom jetrenog oboljenja,“ izjavio je dr. Freedman. „Iako ne možemo moguću ulogu ostalih čimbenika koji utječu zajedno sa konzumacijom kave, rezultati iz naše studije sugeriraju kako pacijenti koji unose kavu u velikim količinama imaju manji rizik od progresije oboljenja.“ Autori su upozorili kako rezultate iz ove studije ne bi trebalo generalizirati na zdravu populaciju.
Izvor: LINK