Istraživači su otkrili na koji način virus hepatitisa C oštećuje jetra
Objavljeno
16 December, 2012.
u
Iz svijeta
Istraživači sa Univerziteta Southern California su otkrili „prekidač“ kojim hepatitis C ulazi u jetrene stanice, pokazujući kako ovaj opasan i potencijalno smrtonosan virus počinje oštećivati stanice jetrara.
Ova otkrića, objavljena u Journal of Biological Chemistry mogu pružiti znanstvenicima ciljeve za buduće razvoje liječenja virusa.
Istraživači su otkrili kako u ranom stadiju hepatitis C infekcije virus se veže uz receptore na površini jetrenih stanica i aktivira PI3K i AKT, dva proteina koji kontroliraju rast stanica i metabolizam a koji omogućuju HCV da uđe u jetrene stanice.
„Kada su ova dva faktora proteina aktivirana, oni pokreću lančanu reakciju izmjenjujući fiziologiju inficiranih stanica,“ izjavio je autor i glavni istraživač James Ou, profesor molekularne mikrobiologije i imunologije sa Keck School of Medicine. „Kasnije, nastavljajući ometati stazu, virus može učiniti osjetljivim stanice jetara da eventualno postanu kancerogene.“
Postoji četiri miliona nosioca HCV u SAD. Često ljudi ne znaju da imaju virus sve dok virus nije uradio štetu na jetrima od čega može doći nakon puno vremena. S vremenom virus može dovesti do ozbiljnih i smrtonosnih stanja jetara: ciroze, kroničnog degenerativnog stanja; karcinoma i zatajenja organa.
Približno 30% pacijenata sa HCV će razviti ozbiljnu cirozu jetara i možda će trebati transplantaciju jetara, napomenuo je Ou. Kod 5% osoba dođe do razvoja karcinoma nakon 20-30 godina.
Ou 20 godina studira HCV a virus hepatitisa B 30 godina. Zadnja studija odražava njegov dugoročni interes za razumijevanje interakcije između ova dva virusa i stanica te kako uzrokuju karcinom jetara.
„Idući korak koji smo upravo započeli je razumijevanje kako aktivacija PI3K-AKT puta omogućuje HCV virusu da uđe u stanicu,“ izjavio je Ou. Ovo istraživanje je dovelo do identifikacije novih ciljeva kod razvoja novih anti-HCV lijekova. Očekuje se kako će sastojci koji ometaju PI3K-AKT put spriječiti virus od ulaska u nove stanice te uzrokovati nestanak virusa.“
Izvor: LINK