PREDSTAVLJANJE REZULTATA EUROPSKOG PROJEKTA „INFO-HEP CENTAR – prekograničnom suradnjom do lako dostupnih zdravstvenih i socijalnih usluga“
Objavljeno
30 June, 2014.
u
Iz Hepatosa
PREDSTAVLJANJE REZULTATA EUROPSKOG PROJEKTA „INFO-HEP CENTAR – prekograničnom suradnjom do lako dostupnih zdravstvenih i socijalnih usluga“
financiranog u sklopu predpristupnih programa IPA 2: Prekogranična suradnja Hrvatska – BIH 2007.-2013.
Danas, 30. 06. 2014. godine, u sali Županije Splitsko-dalmatinske održana je konferencija za medije Županije Splitsko-dalmatinske i Hrvatske Udruge Liječenih i Oboljelih od Hepatitisa „Hepatos“.
Na konferenciji su se okupljenima obratili župan Zlatko Ževrnja, dipl. oec., župan Splitsko-dalmatinske županije, mr. sc. Tatjana Reić, dr. vet. med., predsjednica HULOH „Hepatos“ i voditeljica projekta INFO-HEP CENTAR, Jasna Ninčević, dr. med. spec. epidemiologije, ravnateljica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo SD županije i Tatjana Preradović-Sjenica, UG Viktorija.
Virusni hepatitisi predstavljaju javnozdravstveni problem u cijelom svijetu koji nije zaobišao ni Hrvatsku pa ni SDŽ. Vodeći su uzrok kroničnih bolesti jetre budući da u slučaju neliječenja mogu dovesti do ciroze i primarnog raka jetre (HCC), jednog od nekoliko karcinoma koji bilježe porast učestalosti (50-80% karcinoma jetara uzrokuje neizliječeni kronični virusni hepatitis B i/ili C). U visokom % uzrokuju zatajenje jetre i potrebu za transplantacijom te su uzrok 60-80% svih transplantacija jetre u svijetu.
Radi se o tihoj bolesti koju je moguće u tijelu nositi čak 20-30 godina prije pojave prvih simptoma, a tada je najčešće već prekasno. Na svijetu trenutno živi više od 500 milijuna oboljelih od kroničnih virusnih hepatitisa B i C, a većina njih i ne zna za to jer se nisu testirali.
Župan Zlatko Ževrnja, naglasio je važnost prepoznavanja problema virusnih hepatitisa u našem društvu, jer ova bolest obuhvaća velik broj naših sugrađana, oko 65 000 – 80 000 oboljelih u Republici Hrvatskoj, dok TOČNI podaci za Županiju kao ni za Hrvatsku ne postoje, jer ne postoji registar oboljelih. A riječ je o bolesti koja je, prema najnovijim podacima WHO, odgovorna za čak 78% primarnog raka jetre. Istaknuo je i činjenicu kako je testiranje krvi za transfuziju na HCV započelo u travnju 1993 te smo prvu polovicu Domovinskog rata prošli bez testirane krvi.
O epidemiološkoj situaciji u SDŽ govorila je ravnateljica Nastavnog Zavoda za Javno Zdravstvo SDŽ dr. Jasna Ninčević, koja je istaknula da se preventivnim mjerama / cijepljenjem smanjuje problem hepatitisa B, za hepatitis C na žalost cjepivo ne postoji. Procjenjuje se da oko 75-80% osoba koje su bile u kontaktu s virusom toga uopće nisu svjesne jer simptoma nema ponekad desetljećima, te upravo stoga treba ponovo promisliti o ovom tihom ubojici od čijih je posljedica smrtnost na svjetskoj razini ista kao i od HIV/AIDS-a - 1,4 milijuna ljudi godišnje.
Doktorica Ninčević navela je i da se u SDŽ donedavno liječila skoro polovina hrvatskih HCV pacijenata, a današnje brojke sa zaraznog odjela KBC Split govore o više od 1.300 prijavljenih/registriranih HCV pacijenata od čega je najveći broj osoba u dobnoj skupini 20-40 godina.
Predsjednica „Hepatos“-a Tatjana Reić, predstavila je projekt „INFO-HEP CENTAR – prekograničnom suradnjom do lako dostupnih zdravstvenih i socijalnih usluga“, kojeg je Hepatos kao vodeći partner provodio posljednjih 15 mjeseci.
Projekt je za cilj imao poboljšanje kvalitete života i socijalne kohezije građana Hrvatske i Bosne i Hercegovine kroz prekograničnu suradnju i razvijanje zajedničkih aktivnosti u području zdravstva i socijalnih usluga.
Kao najvažnije rezultate projekta u RH mr. sc. Reić istaknula je:
- 30% liječnika primarne zdravstvene zaštite s područja SDŽ, kao prva karika u procesu dijagnostike, dodatno su educirani te su dobili informacije o važnosti pravovremenog otkrivanja i liječenja virusnih hepatitisa
- veću senzibilizaciju i informiranje javnosti s ciljem smanjenja stigme
- građanima su pružene usluge testiranja, savjetovanja i informiranja u InfoHep Centru u Splitu te 6 mobilnih InfoHep centara /Vrgorac, Makarska, Supetar, Sinj, Imotski, Vrlika/ te terapijskim zajednicama i udrugama u SDŽ kojima je obuhvaćeno preko 500 građana
- također, jedna od najvažnijih projektnih aktivnosti u Hrvatskoj bila je izrada Analize javnih politika u području virusnih hepatitisa, dosada jedinstvenog dokumenta koji će uvelike poslužiti za buduće zagovaračke aktivnosi, a čije su glavne preporuke za Republiku Hrvatsku da je potrebno napraviti veliki iskorak prema koordiniranoj politici prevencije virusnih hepatitisa u formi nacionalne strategije ili pak višegodišnjeg akcijskog plana, koja će definirati organizacijske i financijske obveze svih institucionalnih aktera na svim razinama vlasti, uključujući i obvezu partnerstva s organizacijama civilnog društva.
Potvrdu ove preporuke možemo vidjeti u Odluci HZZO-a, koja je stupila na snagu 1. lipnja 2014., a kojom trošak lijekova za liječenje hepatitisa ide na teret proračuna zdravstvenih ustanova, a ne, kao do sada, na teret sredstava osiguranih u državnom proračunu Republike Hrvatske na poziciji posebno skupih lijekova. Mr. sc. Reić ističe da je ovakvom Odlukom hrvatskim hepatitis pacijentima, a posebice oboljelima od kroničnog virusnog hepatitisa C, u praksi onemogućena dostupnost terapiji, te da su se njom poništeni desetogodišnji napori za poboljšanje statusa hepatitis pacijenata i srozani standardi liječenja.
Projekt „INFO-HEP CENTAR – prekograničnom suradnjom do lako dostupnih zdravstvenih i socijalnih usluga“ financiran je iz pretpristupnih sredstava Europske Unije u sklopu programa pretpristupne pomoći IPA 2: IPA Prekogranična suradnja Hrvatska – Bosna i Hercegovina 2007.-2013
Projekt „INFO-HEP CENTAR – prekograničnom suradnjom do lako dostupnih zdravstvenih i socijalnih usluga“ je sufinanciran od Ureda Vlade Republike Hrvatske za udruge